Viikon matsit !

Viikon matsit !

Tammikuun viimeiseen viikonloppuun koti kamppailuihin Virkiää ja Sapkoa vastaan on ladattu jälleen kovat panokset. Sarjataulukko on kääntynyt varsin haasteelliseen suuntaan viime kierroksien jälkeen, kun JHT vietti vapaa viikonloppua. Pudotuspelipaikka tuntuu kuitenkin olevan jo tukevasti hallussa ja kotietu on vielä myös käden ulottuvilla. Haukat ja LeKi jatkaa pisteen erolla sarjan kärjessä, mutta erittäin tasaisessa keskikastissa sijoilla 3-8 on kuusi joukkuetta kuudenpisteen sisällä. JHT ensi viikonlopun vastustajien lisäksi sijoituksista kamppailevat myös Raahe-Kiekko, Laser HT ja Muik Hockey. Runkosarja päätetään perjantaina 20.2 Wiimax areenalla Raahe-Kiekkoa vastaan ja sitä ennen käydään kahdesti Oulussa Laser HT vieraana. Joukkueiden keskinäiset ottelut ratkaisevat todennäköisesti suurelta osin sarjasijoitukset, joten runkosarjan lopuissa keskinäisissä kamppailuissa on huimat panokset.

JHT on saanut hioa kuvioita nyt rauhassa, melkein täydellä miehityksellä. Kokoonpanosta on poissa pitkäaikaispotilaat Joe Martin, jonka kausi paketoitiin olkapää leikkauksella. Konsta Frantsilan odotetaan sen sijaan palaavan kaukaloon vielä lähiviikkoina. Täydennystä joukkueeseen saatiin, kun testiviikon päätteeksi Latvialaishyökkääjä Gustavs Licitisille kirjoitettiin sopimus loppukaudeksi. Ensi viikolla saatetaan kokoonpanossa nähdä vielä lisää uusia tulokkaita. JHT pelaajat on miehittänyt tilastojen ykköspaikat. Jarno Palola isännöi koko pistepörssiä, Veikka Kärjä on puolustajien pistekärki ja Eemil Suvanto on maalivahtien torjuntapörssin piikkipaikalla. Palola on saalistanut tehot 20+28 pelaamassaan 27 ottelussa. Kärjä on Palolan vanavedessä merkkauttanut 7+29 tehopistettä, millä irtoaa puolustajien pistepörssin kärkipaikka. Suvanto on pelannut JHT maalilla 18 ottelua ja pysäyttänyt kiekot 93,1% prosentin varmuudella.  

Miten päävalmentaja Björn Lindgren ennakoi tulevaa viikonloppua?

Erittäin kova viikonloppu tulossa. Molemmille joukkueille on aikaisemmat pelit hävitty, joten nyt olisi revanssin paikka molemmissa peleissä. Kokenut ja hyvin liikkuva Virkiä on pelannut hyvää kiekko viime aikoina. Uskon että luvassa on todella vauhdikas ottelu.

Viikonlopun ensimmäiseen koitokseen JHT saa vastaansa Lapuan Virkiän. Wiimax areenan kuuma perjantain opiskelijapeli ilta tarjoaa varmasti kovan taistelun sarjapisteistä. Viime kauden finalistin on sarjassa sijalla seitsemän, kaksi pistettä JHT edellä eli kyseessä siis ns kuudenpisteenpeli. Virkiä tunnetaan sarjan parhaana kotijoukkueena, mutta vieraissa ei voittoja irtoa samaa tahtia. Kotitaika murtui myös viime kierroksella, kun LeKi ryöpytti lakeuksien ylpeyttä melko lavein numeroin 2-9 Vieraskaukaloissa voitot on tällä kaudella ollut tiukassa, täydet pisteet on lähtenyt Lapualle vain Porvoosta, Forssasta ja Lappeenrannasta. Joukkueiden edellinen kohtaaminen tammikuun alussa Lapualla päättyi Virkiälle 7-4, joten se on revanssin paikka nyt Junkkarimiehistölle. Virkiän sisäisen pistepörssin kärjessä on kokenut Joshua Kossila 9+30 tehopistein. Jyväskylän mies Keupan Mestis joukkueessa viime kauden kiekkoillut Tomi Niku jakaa puolustajien pistepörssin kärkipaikkaa Veikka Kärjän kanssa tehoin 4+32 Veljessarjan vanhin Juho Niku vartioi Virkiä maalia 87,5% prosentin torjuntavarmuudella.      

Virkiä viisi edellistä ottelua.

Virkiä – LeKi 2 – 9

Virkiä – Haukat 3 – 1

RaaheK – Virkiä 5 – 2

Virkiä – RaaheK 5 – 2

Laser HT – 5 – 1

Sunnuntaina ilmaispelissä vastassa on kovasti uutta tulemista hakeva Savonlinna Pallokerho. Sapko on sarjassa tällä hetkellä sijalla neljä, 51 pistettä keränneenä 27 ottelusta. Pudotuspelien kotiedusta kamppailtaessa, JHT:lla ei ole varaa piste menetyksiin tässä pelissä. JHT ero neljäntenä olevaan Sapkoon on viisipistettä. Savonlinna vierailulla JHT koki karvaan tappion voittolaukauskisan päätteeksi, vaikka voittokin oli tarjolla. Pässipaitojen peli on ailahdellut laidasta laitaan, eikä joukkue ole päässyt rallattelemaan sarjaa läpi voitosta voittoon. Yllättävimmät tappiot joukkue on kokenut PePolle, Forssan Palloseuralle ja Huntersille. Oopperakaupungin joukkue suuntaa kovalle kolmen ottelun Pohjois- Pohjanmaan kiertueelle. Pässipaidat saa lyödä parasta pöytään että pisteitä tarttuu mukaan Oulunsalosta, Raahesta tai Kalajoelta.    

Seuraa ja joukkuetta on rakennettu kovalla kädellä kohti nousua takaisiin Mestikseen.  JHT riveistä susirajalle siirtyi viime kauden joukkueen pistepörssin kaksi kärkimiestä, kun Konsta Piirainen ja Iivari Miikkulainen päätti vaihtaa pässipaitaan. Sapkon maalilla nähdään myös tuttua tyyliä. Kalajoella parikautta sitten pelannut Eetu Uotinen siirtyi Savonlinnaan Heinolan Peliitoista. Heinolassa hän pelasi JHT nykyisen maalivahdin Eemil Suvannon aisaparina. Sapkon toinen maalivahti, joka kamppailee tasapäin ykköstorjujan paikasta, on Kuopion poika Milo Marttinen. Marttisella löytyy kokomusta Liigasta, Mestiksestä ja nuorten maajoukkueesta, joten maalivahtiosasto on sarjatason eliittiä. Hyökkäyspään ykkösmies on ollut Piiraisen ohella Iisalmen IPK mies Aleksi Soijärvi. Jarno Palolan rinnalle pistepörssin kärkeen tasapistein 15+33 noussut Soijärvi on ollut erittäin tärkeä kiinnitys. Nähtäväksi jää kumpi jatkaa pistepörssin kärjessä viikonlopun jälkeen.

Björn Lindgren arvostaa sunnuntain vastustajaa. Sapko on vaarallinen joukkue, joka on taitoa täynnä. Harmittavasti rankkareilla hävittiin itärajalla. Meidän peli on mennyt paljon eteenpäin sen jälkeen. Kotiaski on pienempi ja pitäisi sopia meille paremmin. Nyt on se hetki, että jos halutaan pitkälle päästä tällä kaudella niin on löydyttävä sitä extraa, joka jätkältä, joka peliin.

Luvassa on erittäin hyvä kiekkoviikonloppu Kalajoella. Nyt olisi se aika, kun tarvittaisiin sitä kuudetta kenttäpelaajaa tukemaan joukkuetta. Hallille nyt vain kaikki sankoin joukoin.

Sapko viisi edellistä ottelua.

Sapko – Haukat 7 – 1

Hunters – Sapko 5 – 4 VL

PePo HC – Sapko 0 – 8

Sapko – FPS 2 – 3

FPS – Sapko 1 – 3

 





< Takaisin edelliselle sivulle

Ajankohtaista

26.01.2026

Viikon matsit !

19.01.2026

Ilmaispeli 2026 !

12.01.2026

Viikon matsi !

Tulevat ottelut

30.01.2026 klo 18:30
Suomi-sarja
JHT vs Virkiä

01.02.2026 klo 16:00
Suomi-sarja
JHT vs Sapko

06.02.2026 klo 18:30
Suomi-sarja
Laser HT vs JHT

07.02.2026 klo 16:00
Suomi-sarja
JHT vs S-Kiekko

Viimeisimmät ottelut

16.01.2026 klo 18:30
Suomi-sarja
JHT vs Muik Hockey  3 - 4 VL

09.01.2026 klo 18:30
Suomi-sarja
JHT vs Muik Hockey  5 - 3

04.01.2026 klo 16:00
Suomi-sarja
Virkiä vs JHT  7 - 3

03.01.2026 klo 16:00
Suomi-sarja
JHT vs Hunters  6 - 2